top of page

"דורית" - דרורית גור אריה 

דבריה של דרורית גור אריה בטקס הענקת הפרס של העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר על שם דורית פלדמן שהתקיים בנווה שכטר ב 13.01.2023 - זוכת הפרס לשנת 2022 ד"ר נאוה סביליה שדה 

WhatsApp Image 2023-01-29 at 07.40.37.jpeg

מספר משפטים לכבודה של דורית שהם מההיכרות האישית ,מלפני שנים ארוכות, ולצערי לא קשר רציף, אך אוהב מעריך. דורית תמיד נראתה לי בחזותה ויופייה הבהיר כבובת חרסינה עדינה. חזות שקטה שאינה מצביעה על נפש עוצמתית  של נחישות, מיקוד, סקרנות, ותשוקה תמידית לחולל משהו יש מאין בטבע ובמדע,. בעולם החומר והרוח. אני זוכרת את אחת הפעמים הראשונות שנפגשנו בתערוכה שלה שהציגה  ב"מרכז הבניה הישראלי ברחוב לבנון. תערוכת ציור ופיסול, כולה עורקים וורידים, נוירונים וחוטים שהתרוצצו על המשטחים בעלי פוטנציאל פועם. ורוחש. זו הייתה חוויה חזקה.

התערוכה שאצר בר " אני הכלות"  נפתחת במילותיה של דורית :  החוויה שאני מנסה להעביר היא יצירת צירופים בלתי צפויים: לקחת את המסע האישי שלי לחיפוש קשרים בטבע המציאות, וליצר סביבת עולם שמדגישה את האבולוציה, את ההתפתחות, את האפשרויות הרוחניות שגלומות במציאות" (  
מילים אלה החזירו אותי ליוצר אחר, האמן היהודי אמריקאי ברנט ניומן שהושפע ממחקריו של גרשום שולם על הקבלה. החיבור אל מיתוס ומיסטיקה וחשבתי על עץ הספירות וקפצה ספירת "כתר"- המאופיינת כמקום של שינוי וחידוש סדרי הטבע. היא האספקט הנסתר של האינסוף , של המקום שממנו אין הדמיון יכול עוד לחדור. כתר היא הגבול בין ההסתרה וגילוי העצמי. היא מקור בראשית ומעיין אנרגטי . זה מתחבר לי לתכונותיה של דורית .דורית ששטה וריחפה במרחב של יש מאין. דורית שהייתה זרם כמעט יחידני באמנות הישראלית. ביקרתי השבוע התערוכה  שאצר בר ירושלמי " אני היכלות"  והאובייקטים שלה היו לי כארטיפקטיים חיים, משהו מרוח ה- living thing שהגדיר ניומן בחיפוש שלו אחרי אנרגית הבריאה האמנותית . האובייקטים של דורית כמו פועלים ומפעילים את החלל. זרם אנרגיה הרוחש בחללים הכחולים הנושמים.
ברנט ניומן חיבר ציין כי "האדם הראשון היה אמן. האמן הוא בורא אמיתי שנוגע בתוהו, זהו הדבר שעושה אותו אמן. הניסיון להוציא אמת מתוך תוהו" . והוא מוסיף  כי זה "תפקיד האמן ברמה של הפילוסוף, של המדען, החוקר את עולם הרעיונות ולא את העולם החושי. ניומן דיבר על קונספציות מטפיזיות מופשטות והציג את מראה העולם במושגים של סמלים ויזואליים .
דורית חתרה כל חייה לשפה ייחודית שתחבר בין מחקר ומדע לרוחניות ומיסטיקה. בשבוע שעבר בכנס על אירועי תל חי היא הוזכרה בפרויקט שלה שבו הציעה לקהל המבקרים הפסטיבל תל חי עבודת מדיטציה בטבע. רבים מרעיונותיה בהקשר לגוף, הפרפורמנס הנשימה בולטים היום במוזיאונים וחללי תצוגה. משוקעים בתודעה המחתרתית שיצרה .
דורית  הייתה בעבודתה שילוב אינספור מדיומים: צילום, ציור, פיסול, צריבת מתכות ועוד . אמנית טוטאלית שלא נהרה אחרי אופנות ושמרה על ׳אני מאמין׳ בלתי מתפשר ושופע השראה. את הטכנולוגיות שבהן עסקה לאורך שנות פעילותה ואת שחיפשה להביע  בחומר אפשר היום לראות כהטרמה לעולם וירטואלי, והמציאות מדומה, או הפיסול הקינטי. ויחד עם זה לדורית שילבה דורית נטייה לאסתטיקה והציע עונג אסתטי המבוסס על שזירה סימולטנית בין העבר, ההווה ועתיד ובין המקומי והאוניברסלי. 
אם הייתי צריכה להמציא תערוכה מעבודותיה הייתי בוחרת בעבודות והטקסטים, השילובים, ההכלאות, הספרים שלה. תערוכה שבה מכונת הזמן של דורית  חוזרת לכדור הארץ מלאה רעיונות מכוכבים ומרחבים אחרים


יהי זיכרה ברוך

bottom of page